Úplněk, jak známo, má poměrně ponurou pověst a přináší nejrůznější problémy. Určitě jste si sami všimli, že v tuto dobu jsou lidé nějak nervóznější, podrážděnější – nápadné to bývá hlavně v práci, kde je při úplňku všechno nějak „mimo normál“. V jiné dny jsou kolegové schopni docela bez problémů diskutovat i o sporných věcech, ale jak nastane úplněk, může se i z jednoduché situace zrodit docela vážný konflikt.

V každém případě to není doba, kdy bychom měli nějak vůlí prosazovat nějaká rozhodnutí a tlačit na kolegy či podřízené, kteří budou v tento čas určitě emocionálně a psychicky nestabilní! Nechte napřed úplněk přejít! Úplněk není také dobrá doba na podepisování obchodních smluv nebo start nového podniku.

Poslouchali jste o úplňku někdy zprávy? Policie, hasiči a ambulance svorně prohlašují, že je to pro ně nejrušnější období.

Studie ukazují, že díky obecně vyšroubovaným emocím mnoho lidí reaguje mimořádně prudce. Právě na tuto dobu připadá „špička“ různých konfliktů, nehod, rvaček, sebevražedných pokusů i zločinnosti.

Emoce se nějak vymykají naší kontrole a pohltí nás, vyhodí nás ze zaběhnutých každodenních kolejí. Takže jak tuto dobu přežít s minimálními ztrátami? Zkuste sami sebe trochu sledovat, pozorovat své emoce – třeba si všimnete, jaký vliv na vás úplněk má. Je možné, že jste jedním z těch mála lidí, kteří zůstávají v klidu, bez ohledu na fáze měsíce a roční dobu.

Ale pokud takovýto bohorovný klid není zrovna vaší silnou stránkou, pak raději využijte naše tipy:

 1. Snažte se mít emoce trochu pod kontrolou, když budete vědět, že se úplněk blíží.
 2. Nepřipusťte, aby vás někdo zatahoval do hádek a konfliktů.
 3. Pamatujte, že alkohol a drogy nejsou v takových dnech tím nejlepším pomocníkem!
 4. Nesnažte se v tuhle dobu nějak si „vyjasňovat“ vztahy s blízkými lidmi – i když se vám třeba bude zdát, že byste to měli udělat okamžitě a neodkladně! J. Vydržte až po úplňku!.
 5. Uvidíte, jak bude dobré, když projevíte trochu tolerance a pochopení lidem, kteří mají opravdu vážné problémy. A váš postoj pak neudělá dobře jen jim, ale i vám samotným!
 6. Pokud máte podstoupit nějaký operační zákrok a máte možnost volby, také raději posuňte termín – je známo, že o úplňku rány více krvácejí!
 7. Doporučuje se vyhýbat se nadměrné fyzické námaze, příliš aktivním typům sportu - může to mít negativní dopad na celé tělo.
 8. O úplňku vzrůstá celková vnímavost a citlivost nejen nervové soustavy, ale celého těla. Zvyšuje se i pravděpodobnost různých alergických reakcí.
 9. Na druhé straně je ale úplněk výborný na jednodenní půst, protože díky zvýšené schopnosti všechno absorbovat může naše tělo bez příjmu potravy spálit víc kalorií.
 10. Za úplňku líp klíčí semena a jsou příslibem dobré úrody. Je to mimochodem (samozřejmě na podzim) i nejlepší doba pro sklizeň hroznů k výrobě vína a nebo – budete-li u moře - na větší úlovek krabů nebo jiných korýšů.
 11. Manažerům a vedoucím na všech úrovních se nedoporučují nějaká zásadní rozhodnutí a uspěchané příkazy – mohou vyvolat vážné konflikty.
 12. Snažte se ale nemít před úplňkem nějaká negativní očekávání! Pokaždé se nemusí objevit problém!
 13. A když se vám bude zdát, že všichni kolem vás jsou v tuhle dobu naprosto nesnesitelní, podráždění a nervózní, pokuste se dělat něco uklidňujícího – poslechněte si nějakou příjemnou hudbu, podívejte se na pěkný film (nejlepší bude dobrá komedie) a nebo se vydejte do přírody.
 14. A v klidu popřemýšlejte o tom, že vlastně úplněk není tou největší hrozbou pro celý svět. Existuje spousta jiných problémů - ale i tak budeme nadále žít, milovat a doufat v to nejlepší!

PhDr. Míla Plášková

Úplněk

Napsat komentář